Útmutató álláskereséshez

Útmutató álláskereséshez

Mérd fel mi a fontos

Gondold végig, mik a prioritásaid:


  • Mi az, ami igazán fontos?
  • Milyen cégnél szeretnél dolgozni?
  • Milyen jellegű munkára vágysz?
  • Milyen ambícióid vannak?
  • Kész lennél akár költözni is egy jó állásért?
  • Mennyi időt lennél hajlandó nap, mint nap munkába járással tölteni?
  • Mennyire fontos, hogy a munkád elégedettséggel töltsön el?


Ez az első „házi feladat” segít felismerni saját igényeid és elvárásaid, így sok időt megtakaríthatsz azzal, hogy nem hajszolsz olyan állást, ami tulajdonképpen nem neked való.

Fordulj szakértőkhöz

Az állásvadászat jóval kevésbé megterhelő feladat, ha szakértőkkel vitatod meg az előtted álló karrierlehetőségeket. Tanácsadóink kitűnő kapcsolatokat ápolnak a nemzetközi nagyvállalatokkal csakúgy, mint kisebb helyi cégekkel. Ezáltal ismerjük a vállalatok nyitott pozícióit, tudjuk milyen munkaerőt keresnek, így mi ahhoz az ügyfelünkhöz pályáztatunk, ahol a legjobb lehetőségek várnak.

Szánj időt az önéletrajzodra

Az önéletrajz jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni – egy jól összeállított önéletrajz szinte biztos belépő egy interjúra. Emeld ki eddigi eredményeit, sorold fel sikeresen elvégzett feladatokat, amelyek jól mutatják erősségeid és képességeid, és említs meg olyan tevékenységeket, amelyek megfelelően tükrözik személyiségedet és hozzáállásodat. Az önéletrajzot ajánlott a konkrét álláslehetőségre szabni, továbbá angol nyelven egyaránt elkészíteni. A mesterséges intelligencia is a segítségedre lehet, mutatunk pár eszközt:


  • Novoresume: Készíts lenyűgöző, egyoldalas önéletrajzot, amely maradandó hatást kelt, ráadásul ingyen.
  • MyPerfectCV: Állítsd össze a tökéletes kísérőlevelet önéletrajzod mellé.
  • Resume.io: Nézelődj a kísérőlevél és önéletrajz sablonok aranybányájában az önéletrajzírás elkezdéséhez.
  • Resume Trick: Használd a mesterséges intelligencia tudását, hogy iparág-specifikus kísérőleveleket készíts, és optimalizáld önéletrajzod tartalmát.
  • ChatGPT: Használd a mesterséges intelligencia képességeit, hogy tökéletes kísérőleveleket állíts össze már meglévő, jól felépített szövegből.

Álláskeresés az internet segítségével

Az internet valósággal forradalmasította az álláskeresést, és a világhálón számtalan jobbnál jobb állás közül válogathatsz. A kellyservices.hu/allasok oldalon  különféle állást találsz. Ha regisztrálsz nálunk és megadod a szükséges adatokat, a Kelly Services munkatársai kapcsolatba lépnek veled, amint felbukkan egy szakmai profilodba illő pozíció.

Mindemellett hasznos lehet a social media csatornákon is nyitott szemmel járni, hiszen ma már szinte minden álláshirdetést megosztanak a közösségi oldalakon is.

Készülj fel a váratlan helyzetekre is

A munkáltatók manapság gyakran tesznek fel olyan kérdéseket, melyek célja, hogy jobban megismerjék a jelölt személyiségét, és hogy miként reagál különféle helyzetekre. Készülj fel rá, hogy egy megtörtént eseten keresztül mutasd be, hogyan kezeltél egy adott problémát és zártad le az ügyet sikeresen. Például:

  • Meséljen el egy olyan helyzetet, ahol egy kifejezetten problémás ügyféllel kellett foglalkoznia.
  • Hogyan érezte magát ebben a helyzetben?
  • Korábbi pozícióiban hogyan biztosította, hogy minden szempontból megfeleljen az elvárásoknak?
  • Gondolja végig, hogy melyik volt a leghatékonyabb csapat, amelyben dolgozott.
  • Mi volt itt az Ön szerepe?
  • Fel tud idézni egy olyan esetet, amikor valamilyen konfliktust kellett kezelnie a csapaton belül?

Bizonyos pályázók inkább hajlamosak a külső tényezőket hibáztatni, míg az erős pályázóknál valószínűbb a személyes felelősségvállalás. A cégek nem a tökéletes embert keresik, aki még soha nem szembesült nehézségekkel vagy kudarcokkal – olyan munkatársak keresnek, aki pozitív hozzáállással bír, és nem futamodik meg a kihívások elől. Előfordul az is, hogy a kérdést feltevő valójában egészen másra gondol, mint amit ténylegesen kimond.

 

Íme néhány ravaszabb kérdés – ezek megválaszolását érdemes egy baráttal, ismerőssel jó előre begyakorolni:

Mit szeretett az előző munkájában?

Elég ártalmatlannak tűnik, de ha nem vigyázol, könnyen abba a csapdába eshetsz, hogy a munka legjobb részére koncentrálsz. Beszélgetőpartnered valójában arra kíváncsi, hogy kész vagy-e a pozíció esetleges hátrányait az előnyökkel együtt elfogadni, és pozitívan állni a munkához még akkor is, ha egy hétköznapi, netán egyhangú feladatról van szó.

Hogyan vélekedett a főnökéről?

Ez nem igazán arról szól, hogy valójában kedvelted-e az illetőt vagy sem – a kérdező sokkal inkább azt akarja megtudni, hogy mennyire tudsz egy csapatba beilleszkedni, úgyhogy kerüld a kritikát. Még ha az előző főnököd nem volt a legkellemesebb ember, akkor is próbálj meg pozitívan válaszolni – mondd például azt, hogy megtanította saját erősségeidnek és gyengeségeidnek a felmérésére, stb.

Mit mondanának Önről a barátai? / Mit mondana Önről a főnöke?

Itt olyan kulcsszavakat szeretne hallani a kérdező, mint motivált, lelkiismeretes, nyitott, lojális, elkötelezett, elhivatott, rugalmas és kreatív, de persze ezeknek a tulajdonságoknak már abból is látszaniuk kell, ahogyan az interjú során viselkedsz.

És végül persze ott vannak az igazán „ütős” kérdések – íme néhány példa:

  • Mondjon egy viccet.
  • Mi volt az a kérdés, amit nem szerette volna, hogy feltegyek?
  • Hajlandó lenne akár hazudni is a munkája érdekében?
  • Mondjon három dolgot, amiről majd emlékezni fogok Önre.
  • Milyen állat lenne?


Ha ilyen kérdéssel találkozol, gondolkozz pár pillanatig, mielőtt válaszolsz. Az a pár pillanat persze éveknek is tűnhet, de persze nem így van, és sokkal jobb, ha átgondolod, mit is mondasz, mintha elkezdenél mellébeszélni. Az ilyen trükkös kérdéseket néha csak azért dobja be a kérdező, hogy lássa az interjúalany reakcióját.

Share by: